Śmierć bliskiej osoby jest zawsze traumatycznym przeżyciem. Po częściowym otrząśnięciu się zaczynamy myśleć jak pozamykać wszystkie sprawy naszego zmarłego bliskiego, a także kto może wypłacić pieniądze z rachunku bankowego zmarłego? Jest to pytanie szczególnie ważne, gdy zmarły był osobą, której zarobki stanowiły główną część budżetu domowego.
Umowa o prowadzenie rachunku a śmierć posiadacza
Warto wiedzieć, że co do zasady umowa o prowadzenie rachunku bankowego wygasa z dniem śmierci jego posiadacza. Sytuację tę reguluje ustawa Prawo bankowe. Wprowadza ona jednak dwa wyjątki:
- jeżeli posiadacz rachunku jest przedsiębiorcą i prowadzony rachunek bankowy obejmuje jego działalności, a ustanowiony był zarząd sukcesyjny,
- jeżeli osoba zmarła nie była jedynym posiadaczem rachunku, np. rachunek bankowy wspólny z małżonkiem.
Dostęp do rachunku bankowego po śmierci posiadacza
W pierwszej kolejności musimy ustalić jaki bank prowadził rachunek osobie zmarłej. Istotne jest, że w Polsce funkcjonuje centralna informacja o kontach bankowych, która będzie pomocna dla spadkobierców. Aby uzyskać informację o wszystkich rachunkach bankowych zmarłego, należy złożyć na piśmie wniosek w dowolnym banku lub w SKOK-u na terytorium RR. Wniosek może złożyć jedynie osoba, która posiada tytuł prawny do spadku, czyli spadkobierca. Do wniosku konieczne jest dołączenie dokumentu, na podstawie którego dziedziczymy (akt poświadczenia dziedziczenia lub sądowe postanowienie o nabyciu spadku). Bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa może zażądać od spadkobierców uiszczenia opłaty, jednak nie może ona przewyższać kosztów wygenerowania takiej informacji. Podmiot, do którego złożyliśmy wniosek powinien wskazać nam bank, który prowadził rachunek bankowy zmarłego oraz numer tego rachunku.
Czy pełnomocnik osoby zmarłej może wypłacić środki finansowe z rachunku?
Warto wiedzieć, że co do zasady wraz ze śmiercią mocodawcy pełnomocnictwo wygasa. Oznacza to, że pełnomocnik nie może wypłacić środków finansowych z konta zmarłego mocodawcy. Regulację tę zawiera art. 101 Kodeksu cywilnego.
Czy zawsze spadkobierca może wypłacić wszystkie pieniądze zmarłego z rachunku bankowego?
Pamiętajmy, że dziedzicząc, przechodzą na nas prawa, ale również obowiązki majątkowe po zmarłym. Dotyczy to również środków finansowych zgromadzonych na rachunku bankowym. Pieniądze w pierwszej kolejności są przeznaczane na należności. Jeżeli wiemy, że spadkobierca miał duże zobowiązania finansowe, które nie były ubezpieczone, warto przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Co to oznacza? Że spadkobierca będzie zobowiązany do pokrycia długów spadkodawcy ale tylko do kwoty masy spadkowej, a co za tym idzie jego majątek osobisty nie uszczupli się. Inaczej rzecz ma się w przypadku przyjęcia spadku wprost – wówczas za długi spadkowe spadkobierca odpowiada również własnym majątkiem. Spadek można także odrzucić. Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy spadkobierca nie złoży oświadczenia woli o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, Kodeks cywilny wprowadził zasadę, że przyjmuje on spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Dokumenty niezbędne do wypłacenia pieniędzy z konta zmarłego
Aby uzyskać środki finansowe z konta bankowego spadkodawcy, konieczne jest złożenie dokumentu zawierającego nasz tytuł prawny do spadku. Jaki to dokument?
- sądowe postanowienie o nabyciu spadku,
- poświadczenie dziedziczenia uzyskane u notariusza,
- jeżeli spadkobierców jest więcej niż jeden, należy również dołączyć dokument zawierający dział spadku.
Co jeżeli zmarły posiadacz rachunku złożył dyspozycję wypłaty na wypadek śmierci?
Jeżeli zmarły złożył w banku polecenie wypłaty określonej kwoty pieniędzy po jego śmierci na rzecz konkretnej osoby bank postąpi zgodnie z wolą zmarłego. Warto jednak wiedzieć, że krąg osób, które mogą być odbiorcami takiej wypłaty jest ograniczony, obejmuje bowiem małżonka, wstępnych, zstępnych oraz rodzeństwo. Wartość takiej wypłaty, zgodnie z prawem bankowym, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. istotne jest, że wypłacona kwota nie wchodzi w skład masy spadkowej.
Pieniądze na pogrzeb posiadacza rachunku
Istnieje jeszcze jedna możliwość wypłaty środków finansowych z konta bankowego zmarłego. Jako organizator pogrzebu, możemy zwrócić się do banku w którym zmarły posiadał konto bankowe i na podstawie poniesionych kosztów (udokumentowanych fakturami) możemy wypłacić sumę jaką wydaliśmy na pochówek właściciela rachunku. Bank nie wypłaci kwoty wyższej niż ta udokumentowana fakturami, a także niż kwota, która znajdowała się na koncie zmarłego.
Śmierć bliskiej osoby wymusza na nas wybór zakładu pogrzebowego. Jest to jedna z trudniejszych decyzji, ponieważ każdy z nas by chciał, żeby pochówek naszych bliskich . . .
Śmierć bliskiej nam osoby zawsze jest przykrym wydarzeniem. Wszystkim, którzy odpowiedzialni są za organizację pogrzebu zmarłego członka rodziny lub przyjaciela, zależy na tym, aby ceremonia . . .