Muzyka od wieków towarzyszyła uroczystościom pogrzebowym. Pełniła kilka podstawowych i zarazem kulturowych funkcji. Jedną z nich było ukojenie żalu rodziny i bliskich. Muzyka nadaje pogrzebowi odpowiednią rangę ostatniego pożegnania. To wyraz szacunku dla zmarłego i jednocześnie forma modlitwy. Oprawa muzyczna jest równie ważna jak wieńce, kwiaty i znicze, gdyż na długo zapada w pamięć i pomaga w godnym przeżyciu żałoby. Nie musimy samodzielnie szukać oprawy muzycznej, pomaga w tym np. zakład pogrzebowy, który współpracuje z muzykami wykonującymi utwory żałobne.
Prosty śpiew a capella a zespół muzyczny
Przygotowując się do pogrzebu, najczęściej sprawy muzyki pozostają na końcu listy spraw do załatwienia. To wcale nie umniejsza jej znaczenia, lecz w krótkim czasie należy zadecydować o bardzo wielu kwestiach i dlatego oprawa muzyczna schodzi na dalszy plan. Jeśli pogrzeb ma charakter kościelny, wówczas można skorzystać z pomocy miejscowego muzyka – kościelnego organisty. Za niewielką opłatą z pewnością wzbogaci swym głosem uroczystość na cmentarzu. Jednak śpiew muzyka jest zwykle bez akompaniamentu instrumentów, czyli tzw. a capella. Znacznie ciekawiej brzmi nawet mały zespół, bądź konkretny instrument np. trąbka lub skrzypce. Zakład pogrzebowy, który organizuje pochówki, zwykle współpracuje z muzykami. Dlatego podczas załatwiania formalności w zakładzie pogrzebowym, warto dopytać o możliwości i ceny zespołów muzyczno – instrumentalnych.
Akompaniament instrumentalny: instrumenty dęte lub smyczkowe
Inną forma uświetnienia pogrzebu, jest udział instrumentów. W kościele lub kaplicy znajdują się zwykle organy. Jednak na wielu cmentarzach i w małych kaplicach nie ma żadnych instrumentów. Przy grobie także trudno oczekiwać przyniesienia instrumentów klawiszowych. Wyrazisty i mocny dźwięk można uzyskać dzięki instrumentom dętym. Każdy dom pogrzebowy utrzymuje kontakty z muzykami grającymi na różnych instrumentach. Możemy zatem dowiedzieć się, jakie rodzaje instrumentów wykorzystywane są podczas pogrzebów organizowanych w danym domu pogrzebowym. Często można skorzystać ze skrzypiec lub altówki. Ma mocny, melodyjny dźwięk i wiele utworów o charakterze żałobnym pisano właśnie na instrumenty smyczkowe. Popularny utwór Ave Maria często jest wykonywany na pogrzebach jedynie przy akompaniamencie skrzypiec lub altówki.
Koszty oprawy muzycznej
Ceny muzyki wykonywanej na pogrzebach są bardzo zróżnicowane. Zależą od rodzaju instrumentu oraz samego artysty – muzyka. Jeśli jest to sam śpiew lub same skrzypce, ceny nie będą wygórowane, oscylujące najczęściej w granicach 300-450zł. Warto też skonsultować się w tej kwestii z domem pogrzebowym, gdyż często współpracuje z muzykami i może nam zaoferować niższe koszty oprawy muzycznej.
Śmierć bliskiej nam osoby zawsze jest przykrym wydarzeniem. Wszystkim, którzy odpowiedzialni są za organizację pogrzebu zmarłego członka rodziny lub przyjaciela, zależy na tym, aby ceremonia . . .
Śmierć bliskiej osoby jest zawsze traumatycznym przeżyciem. Po częściowym otrząśnięciu się zaczynamy myśleć jak pozamykać wszystkie sprawy naszego zmarłego bliskiego, a także kto może wypłacić . . .